Polskie sieci komórkowe, a właściwie jedna + 10 sieci MVNO


W Polsce chyba każdy posiada telefon komórkowy. Bez tego urządzenia większość z nas, nie wyobraża sobie już życia. Codziennie rozmawiamy i smsujemy, przeznaczając część domowego budżetu na te usługi. Przydałoby się na chwilę zatrzymać i zadać pytanie komu za to płacimy.

Operatorów cyfrowej sieci telefonii komórkowej w Polsce jest czterech. Tylko Plus, T-mobile, Orange i Play posiadają własną infrastrukturę sieci radiokomunikacyjnej. Poza tymi czterema podmiotami, na rynku polskim działa kilkunastu operatorów wirtualnych MVNO.

A teraz najważniejsze pytanie, jak się to wszystko przedstawia jeśli chodzi o właścicieli?

Jedyną polską "pełnoprawną" siecią komórkową, czyli tą która posiada swoją infrastrukturę jest PLUS. Czyli z tej wielkiej czwórki, swoją mamy tylko jedną sieć.Plus jest jedną z największych sieci komórkowych w Polsce. Posiada ponad 14 mln aktywnych numerów/kart SIM*. Właścicielem sieci Plus jest firma Polkomtel sp. z o.o. Firma ta należy do Zygmunta Solorza, który kontroluje ją pośrednio przez inną firmę - Polsat Cyfrowy.
Strona operatora - www.plus.pl

Niestety na tym kończą się polskie sieci komórkowe. Także zachęcamy do korzystania z usług tego operatora osoby, które chcą popierać polskie firmy i polską gospodarkę.

MVNO

Jeśli już jesteśmy przy operatorach GSM to warto wspomnieć o firmach, które również oferują usługi telefonii komórkowej mimo, że nie mają swojej infrastruktury. Są to operatorzy witrualni - MVNO. Skrót oznacza z angielskiego operator wirtualnej sieci ruchomej (ang. Mobile Virtual Network Operator). Czyli są to sieci komórkowe korzystające z infrastruktury telekomunikacyjnej jednego z 4 wyżej wymienionych operatorów komórkowych.
W Polsce operatorów MVNO jest kilkunastu, jednak posiadają tylko niewiele ponad 1 mln aktywnych kart SIM*. Więc nie jest to zbyt znacząca suma. Operatorzy  ci z reguły ofertę telefonii komórkowej traktują jako dodatek do swoich pozostałych usług, niż działalność podstawową.
Ważne jest, że wśród tych operatorów występują również polskie podmioty. Więc wymienimy je wszystkie, być może ktoś znajdzie ciekawą ofertę dla siebie.


Cyfrowy Polsat - który usługi telefonii komórkowej, oferuje również z telewizją satelitarną i internetem. Firma, tak jak wyżej wspomniany Plus również należy do Polaka - Zygmunta Solorza. Wśród wszystkich firm MVNO jest liderem, jeśli chodzi o ilość klientów. Posiada  ponad 130 tys. aktywnych kart SIM*. [Po przejęciu sieci komórkowej Plus przez Cyfrowy Polsat, sieć pod tą drugą nazwą została zlikwidowana]wRodzinie - sieć operatora wirtualnego, która została utworzona w 2009 roku przez firmę CenterNet S.A. na mocy umowy z Fundacją Lux Veritatis. Od grudnia 2010 roku firma prowadzi sieć samodzielnie. Oferta sieci nakierowana jest na osoby starsze. Operator jako pierwszy w Polsce otrzymał Certyfikat Seniora, przyznany przez UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej).
Strona operatora - www.wrodzinie.com.plw Naszej Rodzinie - sieć utworzona z inicjatywy Fundacji Lux Veritatis oraz SKOK i skierowana jest dla miłośników Radia Maryja i TV Trwam. Ale nie tylko. Każdy bowiem może skorzystać z oferty tej sieci MVNO. 
Strona operatora - www.wnaszejrodzinie.plLarkMobile - sieć operatora wirtualnego, którego właścicielem jest polska firma Lark Europe Sp. z o.o. W swojej ofercie posiada zarówno usługi abonamentowe jak i pre-paid (na kartę). [Sieć zakończyła swoją działalność w kwietniu 2014 r.]WhiteMobile - polski operator MVNO, który korzysta z infrastruktury Plusa. Właścicielem marki jest firma Telestrada S.A. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Strona operatora - www.whitemobile.plSimfonia - właścicielem sieci jest polski operator telekomunikacyjny MNI Telecom. Simfonia jest tylko jedną gałęzią usług jakie firma ofertuje. Jest to właśnie telefonia komórkowa.
Strona operatora - www.mnitelecom.pl


Inea - sieć jest własnością spółki INEA S.A., która jest jedną z większych sieci kablowych w Wielkopolsce. Usługi telefonii komórkowej, skierowane są głównie dla własnych klientów telewizji kablowej.
Strona operatora - www.inea.plSatFilm - jest operatorem wirtualnym, który jest dostępny w ofercie łączonej (i nie tylko) sieci kablowej SatFilm we Włocławku. SatFilm jest 8 największym operatorem kablowym w Polsce.
Strona operatora - satfilm.pl


FM Group Mobile - jest dość ciekawym operatorem MVNO. Jego właścicielem jest polska firma działająca na zasadzie MLM (marketingu wielopoziomowego) - FM Group. W swojej ofercie jako jeden z nielicznych operatorów wirtualnych, posiada pakiety abonamentowe z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci. Co prawda, aby wykupić usługę w tej sieci trzeba być zapisanym w FM Group, ale nie jest to problemem, gdyż członkostwo nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, a  dodatkowo  otrzymuje się dostęp do pozostałych produktów firmy.
Strona operatora - fmgroupmobile.pl

Jak widać, jeśli chodzi o operatorów MVNO, sporo polskich firm prowadzi usługi w tym sektorze. Dlatego jest w czym wybierać. Jeśli w najbliższym czasie  chcesz zmienić operatora komórkowego, wejdź na strony wymienionych operatorów, a może znajdziesz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.
* - stan na III kw. 2013 r. 

18 komentarzy:

 1. O wielu taryfach nawet nie słyszałem, jak chociażby Hyperfonia czy Inea. A znowu FM kojarzy mi się bardziej z perfumami niż z siecią komórkową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w tym momencie FM Mobile ma rewelacyjna ofertę , której warto się przyjrzeć

   Usuń
  2. taryfe to masz na mieście, indea i hyperfonia to operator

   Usuń
  3. Kupuje polskie produkty, zmienilem bank na polski i wezme polskiego plusa oraz polskiego ubezpieczyciela itd. Kupuje jak tyllko moge polskie produkty zywnosciowe bo sa nie tylko tansze, ale smakuja lepiej

   Usuń
 2. Jeszcze w zeszłym roku rozpocząłem całkowitą repolonizacje moich wydatków, gdzie jednym z głównych założeń tego przedsięwzięcia, była zmiana operatora sieci komórkowej. Niestety, Francuzi z Orange do tej pory nie zatwierdzili mojego wniosku o przeniesieniu numeru do Plusa. Stanowczo zbyt długo to trwa - w Plusie powiedzieli, że maksymalnie 48 godzin, jednak od nich w tym przypadku zbyt wiele nie zależy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również o wielu operatorach komórkowych z Twojego wpisu nie słyszałam, ale znam jeszcze operatorów, o których nie wspomniałaś. Rzeczywiście obecnie jest ich bardzo dużo i oferują coraz to korzystniejsze pakiety oraz promocje. Niedawno zauważyłam, że coraz więcej operatorów wprowadza do swojej oferty usługi o wartości dodanej np. chmura obliczeniowa: http://www.tktelekom.pl/node/43/cloud-computing. Myślę, że to dobrze, ponieważ dowodzi to o rozwijaniu i doskonaleniu ofert operatorów komórkowych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co słyszałem, to grupa pana Solorza nie płaci podatków w Polsce, a na Cyprze, prawda? Mimo wszystko najbardziej polska firma i dlatego przeniosłem się do niej z Oragne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam w sobie Cyfrowy Polsat S.A. to jest polska spółka akcyjna notowana na GPW i w Polsce płaci podatki. Tylko sam właściciel kontroluje CP poprzez spółki z Luksemburgu (wcześniej Cypr) i tam płaci podatki od zysków firmy. Nie pochwalamy takich działań, ale ostatecznie lepiej tak, niż gdyby miałby być zagraniczny właściciel.

   Usuń
 5. W FM GROUP Mobile nie trzeba być Partnerem Biznesowym, żeby mieć abonament :) Ceny konkurencyjne a i oferta aparatów całkiem ciekawa, polecam sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest jeszcze KLUCZ Mobile, polski operator MNVO, działający w oparciu o sieć PLUS. TELE25, który za kilka dni będzie się nazywał IZZI, działający w oparciu o sieć PLAY i roaming wewnętrzny T-Mobile.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ale KLUCZ Mobile nie jest polski. Właścicielami tej firmy są zagraniczne podmioty (m.in. SKYLINE FINANCE HOLDING AG, AMEUROTEL GMBH). Także firma nie nadaje się na listę.
   Z drugą siecią jest podobnie. Większościowym udziałowcem jest jakiś ROHDE MICHAEL. Jako że w KRS nie ma wpisanego numeru PESEL, więc nie jest obywatelem polski.

   Usuń
 7. Marka White Mobile nie jest polska, podobnie jak stojąca za nią Telestrada SA. Firma korzeniami wywodzi się z GTS Energis, za którym stoi rosyjski Menatep. To, że spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie o niczym nie przesądza. Właściciel postanowił dokapitalizować firmę na GPW i tyle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 56% w spółce Telestrada S.A. posiadają dwie firmy Rymaszewski Asset Limited i Cathetel Limited za którym stoi też polski właściciel - Jacek Lichota (jednocześnie prezes spółki). Nic w akcjonariacie nie ma o GTS Energis. (źródło - http://telestrada.pl/relacje-inwestorskie/akcjonariat)

   Usuń
 8. Od lat korzystam z Plus GSM właśnie dlatego, że spośród firm telekomunikacyjnych ta funkcjonuje w oparciu o polski kapitał.

  Doradca Rynku Nieruchomości |1999| Poznań

  OdpowiedzUsuń
 9. skoro plus jest polski, to skąd jest pozostała? tak z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń