W jednym z wcześniejszych artykułów było już o polskich stacjach telewizyjnych. Teraz więc przyszedł czas na przedstawienie sytuacji radiofonii w Polsce. O ile sytuacja w mediach telewizyjnych cieszy, gdyż większość ogólnopolskich stacji tv jest w rękach polskich, to jeśli chodzi o radio już nie jest tak różowo. Dwie największe stacje, czyli RMF i Radio ZET są w rękach, odpowiednio niemieckich i francuskich. Dopiero w kolejnych stacjach można doszukać się polskiego właściciela.
W artykule, jak to mamy w zwyczaju wymienimy tylko stacje polskie, będące własnością polskich firm. Dlatego, że jak już robimy im w pewnym sensie reklamę, to tylko im. Pod lupę bierzemy tylko radio o zasięgu ogólnopolskim znajdujące się w czołówce rankingu słuchalności w roku 2013*.
Polskie stacje radiowe:
Polskie Radio S.A.
Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o stacjach Polskiego Radia, których właścicielem jest Skarb Państwa. Najpopularniejsze stacje z tej paczki to (kolejność według słuchalności):
- Jedynka - Program 1 Polskiego Radia
- Trójka - Program 3 Polskiego Radia
- Dwójka - Program 2 Polskiego Radia
- Czwórka – Program 4 Polskiego Radia
Grupa Radiowa Time
Wszystkim dobrze znane Radio Eska, ma polskiego właściciela. Jest nim firma TIME S.A., tworząca Grupę Radiową Time w skład której wchodzą najpopularniejsze stacje radiowe w Polsce, m.in.:
- Radio Eska
- Eska Rock
- Rado WAWA
- FOX FM
- Radio Plus
TOK FM
Radio TOK FM, którego właścicielem jest firma Agora S.A. Stacja radiowa jest o charakterze informacyjno-publicystycznym. I to właśnie dużo publicystyki gości na antenie TOK FM.
Radio Maryja
Radio Maryja to polska rozgłośnia o charakterze społeczno-katolickim, należąca do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Została założona przez nich w 1991 roku w Toruniu. Jest to jedyne radio religijne dostępne w całej Polsce.
Radio PIN
Właścicielem radia PIN jest spółka powiązana kapitałowo z Polsatem. Ramówka stacji ma charakter ogólny. Nadaje muzykę, przeplataną z informacjami nakierowanymi głównie na tematykę ekonomiczną.
Stacje radiowe należące do polaków stanowią niestety tylko jakieś 30 % udziałów rynku w krajowych rozgłośniach. Spowodowane jest to tym, że same dwie największe stacje mające zagranicznego właściciela, zagarniają połowę rynku. Co prawda radio nie jest takim popularnym medium jak np. telewizja, ale szkoda że tak mało mamy swojego. Być może zmieni się to w przyszłości, gdy będzie wprowadzane radio cyfrowe w Polsce. Niestety póki co jest to tylko pieśń przyszłości.
* - źródło http://www.radiotrack.pl/index.php/wyniki/ranking.html
Zawsze siedząc przy komputerze słucham radia Eska i nawet nie wiedziałam, że jest Nasze - Polskie :)
OdpowiedzUsuńFarmona kosmetyki, ziaja. Też są PL :)
OdpowiedzUsuń