Komputer produkcji polskiej - czy to możliwe?


Tytuł trochę przewrotny, gdyż wiadomo, że nawet taki Dell nie produkuje wszystkich podzespołów swoich komputerów w Stanach Zjednoczonych. Natomiast bardziej zasadne jest już pytanie, ile tych podzespołów jest własnej rodzimej produkcji? Dlatego też postanowiliśmy poruszyć kwestię na ile Polski może być komputer PC i jego podzespoły.

W dobie produkcji wszelkiej elektroniki w Chinach i na Tajwanie, może wydawać się niemożliwe, że jakakolwiek część komputera jest produkowana w naszym kraju. A jednak, kilka podzespołów produkują też firmy nad Wisłą.

Zestaw Komputerowy jako całość oferuje kilka polskich firm. Zajmują się one składaniem podzespołów w całość i markowaniem swoją nazwą. Podobnie jak to czyni HP czy Dell. Takie komputery składane są przez wykwalifikowanych inżynierów, często również z dodatkowymi rozwiązaniami technicznymi danej firmy. Do takich polskich firm możemy zaliczyć AB, Action, NTT czy Vobis. Oferują on dobre produkty za relatywnie mała cenę w porównaniu z koncernami międzynarodowymi. Co potwierdza m.in. wygrany przetarg na serwery dla CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie) przez firmę Action w 2009 roku. Serwery są używane m.in. przy obliczeniach Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC).

Rozkładając komputer na części, możemy znaleźć podzespół polskiej produkcji:

Pamięć operacyjna (RAM)

Tak, mamy w Polsce firmę produkującą kości pamięci RAM. Na pewno wielu słyszało o marce GOODRAM. Należy ona do polskiej firmy Wilk Elektronik S.A, która posiada jako jedyna w Europie fabrykę pamięci komputerowych.

Dysk twardy (SSD)

Dyski twarde w najnowocześniejszej technologii SSD produkuje również fabryka Wilk Elektronik pod marką GOODRAM.

Poza pamięcią RAM i Dyskami SSD firma Wilk Elektronik produkuje także pamięci USB oraz karty pamięci. Poniżej film z prezentacją firmy:Procesor

Niestety firmy produkującej w Polsce procesory nie mamy. Przynajmniej jeśli chodzi o procesory dla zwykłych komputerów. Natomiast jeśli chodzi procesory (w właściwie mikrokontrolery) z rodziny 8051, posiadamy firmę, którą skonstruowała i produkuje najszybsze układy w tym standardzie. Zajmuj się tym Bytomska firma Digital Core Design.
Mysz, klawiatura, głośniki


Te drobne, aczkolwiek niezbędne akcesoria niestety nie są produkowane bezpośrednio w Polsce. Natomiast są firmy, które zlecają ich produkcję głównie na dalekim wchodzie i sprzedają pod własną marką. Taką firmą jest Media-Tech.
UPS i listwa zasilająca


Czasami używamy dodatkowego zabezpieczenia zasilania jednostki komputerowej i tutaj jak najbardziej możemy posiłkować się urządzeniami produkowanymi w Polsce. Zajmują się tym dwie firmy - EVER i Lestar.


Okablowanie sieciowe

Jeśli chcemy podłączyć komputer do sieci to używamy do tego kabla UTP (popularna skrętka). Takie kable też są produkowane przez polską firmę Madex.


Niestety nie ma tego za wiele, ale warto wiedzieć, np. składając samemu komputer, że możemy złożyć urządzenie z elementami, które wyprodukowała polska firma w Polsce.

23 komentarze:

 1. kiedyś były jeszcze płyty główne sono.
  Miałem takową , ale nie było to najlepsze doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakuje w artykule:
  Obudowy(sa polskie)
  Plyty glownej(brak)
  Systemu operacyjnego(znam jeden polski)
  Kart rozszerzen(sa polskie)

  OdpowiedzUsuń
 3. Istnieje system operacyjny tworzony przez Polaków, ale to produkt dla zaawansowanych użytkowników i administratorów. Trochę informacji o nim znaleźć można pod adresem http://distrowatch.com/table.php?distribution=pld .

  OdpowiedzUsuń
 4. Mikrokomputery produkuje również Modecom, a tusze do drukarki możemy sobie kupić ActiveJet

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest jeszcze SilentiumPC, Modecom

  OdpowiedzUsuń
 6. fajny artykuł, a karty graficzne ? może coś kiedyś się ruszy, osobiście ja od dawna przy składaniu kości i dysk goodram używam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest jeszcze jeden polski system operacyjny - SparkyLinux. Nieco bardziej przyjazny zwykłym użytkownikom niż PLD Linux i polecany szczególnie do starszych komputerów.
  http://sparkylinux.org/

  OdpowiedzUsuń
 8. Przydatny artykuł. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest jeszcze firma California Access. Czy ktoś wie coś więcej na jej temat?

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie da się ukryć, że o ile polskie gry komputerowe stały się już cenionym towarem eksportowym, to wciąż czekamy na podobny sukces w branży sprzętowej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest SRU Desktop i SRU Serwer. SRU - kiedyś Szkolny Remiks Ubuntu, teraz Szkolny Remiks Ucznia. Ciekawe oprogramowanie do szkół. ArcaBit czyli polski antywirus.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam nadzieję, ze Polska kiedyś zacznie inwestować w technologie. Szkoda, że jesteśmy na szarym końcu w tym wyścigu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś był jeszcze Optimus. Goodram wiedziałem że jest polski ale nie spodziewałem się że posiadają fabrykę pamięci w polsce.

  OdpowiedzUsuń
 14. GOODRAM to dobre pamięci sam ich używam od 2 lat mam 16 ramów nigdy nie było problemu z nimi ale przyznam szczerze że nie wiedziałem że to PL firma :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nadal jest możliwe stworzenie komputera zarówno stacjonarnego jak i mobilnego który będzie spełniał wymagania Polaków oraz będzie tani.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety nie jesteśmy krajem przodującym w tworzeniu takich technologii. A może ja po prostu o tym nic nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy wpis!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Polskie płyty główne sprzedawane przez INCOMa może i wydajnością/jakością nie zachwycały, ale warto dodać je na listę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lepiej zająć się Produkcją Komputerów Kwantowych....to one teraz będą najnowszym dziełem techniki dostepnym dla człowieka od 2019-2020

  OdpowiedzUsuń
 20. W PRL znana i działająca do tej pory firma Elzab produkowała komputery Meritum I i Meritum II. Teraz niestety nie produkują, tylko przestawili się na kasy fiskalne.

  OdpowiedzUsuń