Polscy producenci odzieży i polskie marki ubrań - zestawienie





Większość z nas kupując ubrania, nawet nie próbuje się zastanawiać czy dana marka jest polska czy też nie. Zazwyczaj jest tak, że kupujemy ubrania znanych marek, które są często reklamowane w telewizji czy Internecie i to jeszcze przez znaną wszystkim światową gwiazdę, która zachęca do kupna odzieży takiej i takiej marki. Jak wiadomo „reklama dźwignią handlu” i działa na nas bardzo (nie tylko jeśli chodzi o przemysł tekstylny). Jednak warto się zastanowić i podczas zakupów wybierać to co polskie (z oczywistych powodów). A produktów takich jest naprawę mnóstwo. Na pewno nie sposób byłoby wymienić wszystkich producentów odzieży polskiej, chociażby z tego względu, że najwięcej jest małych przedsiębiorstw, do których często trudno trafić.

Wymienię te najbardziej znane polskie marki, których twórcami są polscy producenci, ale zapoznam Was również z kilkoma mniej znanymi. Mniej znane nie znaczy gorsze. Produkty tych firm/marek są bardzo dobre jakościowo, w przystępnych cenach i co najważniejsze: POLSKIE. Warto pomyśleć o kupnie ubrań od polskich marek, nie tylko dla siebie ale i najbliższych na urodziny, imieniny czy inną okoliczność.



Zacznę od znanej marki i firmy zarazem, którą jest Big Star. Firma ta na rynku polskim działa od 1990 roku i znana jest przede wszystkim z produkcji dżinsów. Obecnie w swojej ofercie posiada również inne elementy ubioru oraz dodatki. 



Producentem polskiej odzieży jest również Vistula Group S.A. W skład firmy wchodzą takie znane marki jak: Vistula & Wólczanka oraz W. Kruk. Marki te znane są z produkcji odzieży męskiej, głównie garniturów, spodni i marynarek.



Firma Etos S.A.  produkująca odzież marki Diverse, Iridium oraz CLTN. Działa od 1993 roku. W ofercie marki Diverse znajdują się ubrania o różnych fasonach oraz kolorystyce związanych z modą na całym świecie. Iridium jest rozszerzeniem marki Diverse, gdzie królują kurtki. Natomiast marka CLTN to głównie odzież sportowa skierowana do osób związanych np. z kite surfingiem czy snowboardem. 



Równie znanymi markami dysponuje firma Redan S.A. Ich głównymi markami są: Top Secret, Troll, Drywash. Firma zajmuje się zarówno projektowaniem, marketingiem, jak i dystrybucją odzieży. Działa od 1995 roku. Warto dodać, że w wielu miastach, zarówno tych mniejszych jak i większych, znajdują się sklepy tej firmy o nazwie Textilmarket.



Przyszła kolej na nieco mniej znane marki produkowane i pochodzące z Polski. Są to m.in.: Zakłady Odzieżowe „Bytom” S.A. Zajmują się one produkcją odzieży nastawionej na męską część społeczeństwa. Firma działa od 1945 roku, a jej produkty sprzedawane są na skalę międzynarodową.



Bialcon Group to firma a zarazem marka, która prócz odzieży marki Bialcon, posiada również odzież marki Rabarbar. Działa od 1992 roku i została stworzona przez Barbarę Chwesiuk, projektantkę. Ubrania tej firmy są zazwyczaj proste i eleganckie z niebanalnymi fasonami. Ciekawym elementem jest ozdabianie strojów detalami ręcznie robionymi.


Etno House – firma zajmująca się nie tylko produkcją odzieży, ale również akcesoriów do domu. Znakiem rozpoznawczym firmy są elementy zaczerpnięte z polskiego folku. Wydaje mi się, że markę Etno House łatwo zapamiętać, dzięki niezwykłemu logo.



Może mniej znana, ale produkująca odzież wysokiej jakości, firma Dakota. Posiada ona markę o tej samej nazwie co firma. Zajmuje się produkcją odzieży, głównie jeansowej, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Na polskim rynku istnieje od 1998 roku.



Na koniec firma LPP S.A. Być może nazwa firmy nic Wam nie mówi, ale marki przez nią produkowane z pewnością bardzo dobrze znacie. Są to m.in.: Reserved, House, Mohito, Cropp, Sinsay, Promo Stars. Firma LPP działa w naszym kraju już od przeszło 15 lat. Jej działalność przebiega na projektowaniu oraz dystrybucji odzieży do dwunastu krajów Europy.
  

8 komentarzy:

  1. Świetny artykuł. Nawet nie wiedziałam, że takie firmy jak Big Star czy Reserved są polskie. Bo nazwy przynajmniej takie nie są..... a szkoda.

    OdpowiedzUsuń
  2. super atykul, ciesze sie ze znalazlem ten blog w sieci!
    BIG STAR to moja marka, zawsze u nich kupuje.. choc ceny wyzsze niz przed laty ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto dodać, że zdecydowana większość ubrań dla hip-hopowców (które bądź co bądź są teraz popularne) jest w całości szyta/produkowana w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  4. ciekaw jestem jak wygladałaby przyszłosc ktorejkolwie z firm jakby zmienili nazwe z angielskiej na polszczybolanską.. pewnie po 2 byźnesów latach zwijaliby manatki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, nie ich wina, że ludzie wolą kupować zachodnie marki. Utarło się po 89 r, że zachodnie to lepsze i do dziś tak jest - niestety.

      Usuń
  5. zapraszam do siebie po klubowe koszulki ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Co z tego, że właścicielami LPP są Polacy, skoro prawie wszystkie ubrania w tych sklepach są produkowane w Chinach lub Bangladeszu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale na szczęście to się zmienia i firma chce coraz więcej produkować w Polsce - http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lpp-reserved-cropp-mohito-produkcja-w-polsce-do-konca-2018-roku-chcemy-podwoic-te-liczbe

      Ważne że jest to spółka z Polskim kapitałem. Równie dobrze amerykanie mogliby mieć pretensje do Apple, że produkuje swoje smartfony w Chinach. Przeciwnie cieszą się, że firma jest ich rodzima.

      Usuń