Polscy producenci odzieży i polskie marki ubrań - zestawienie





Większość z nas kupując ubrania, nawet nie próbuje się zastanawiać czy dana marka jest polska czy też nie. Zazwyczaj jest tak, że kupujemy ubrania znanych marek, które są często reklamowane w telewizji czy Internecie i to jeszcze przez znaną wszystkim światową gwiazdę, która zachęca do kupna odzieży takiej i takiej marki. Jak wiadomo „reklama dźwignią handlu” i działa na nas bardzo (nie tylko jeśli chodzi o przemysł tekstylny). Jednak warto się zastanowić i podczas zakupów wybierać to co polskie (z oczywistych powodów). A produktów takich jest naprawę mnóstwo. Na pewno nie sposób byłoby wymienić wszystkich producentów odzieży polskiej, chociażby z tego względu, że najwięcej jest małych przedsiębiorstw, do których często trudno trafić.

Wymienię te najbardziej znane polskie marki, których twórcami są polscy producenci, ale zapoznam Was również z kilkoma mniej znanymi. Mniej znane nie znaczy gorsze. Produkty tych firm/marek są bardzo dobre jakościowo, w przystępnych cenach i co najważniejsze: POLSKIE. Warto pomyśleć o kupnie ubrań od polskich marek, nie tylko dla siebie ale i najbliższych na urodziny, imieniny czy inną okoliczność.



Zacznę od znanej marki i firmy zarazem, którą jest Big Star. Firma ta na rynku polskim działa od 1990 roku i znana jest przede wszystkim z produkcji dżinsów. Obecnie w swojej ofercie posiada również inne elementy ubioru oraz dodatki. 



Producentem polskiej odzieży jest również Vistula Group S.A. W skład firmy wchodzą takie znane marki jak: Vistula & Wólczanka oraz W. Kruk. Marki te znane są z produkcji odzieży męskiej, głównie garniturów, spodni i marynarek.



Firma Etos S.A.  produkująca odzież marki Diverse, Iridium oraz CLTN. Działa od 1993 roku. W ofercie marki Diverse znajdują się ubrania o różnych fasonach oraz kolorystyce związanych z modą na całym świecie. Iridium jest rozszerzeniem marki Diverse, gdzie królują kurtki. Natomiast marka CLTN to głównie odzież sportowa skierowana do osób związanych np. z kite surfingiem czy snowboardem. 



Równie znanymi markami dysponuje firma Redan S.A. Ich głównymi markami są: Top Secret, Troll, Drywash. Firma zajmuje się zarówno projektowaniem, marketingiem, jak i dystrybucją odzieży. Działa od 1995 roku. Warto dodać, że w wielu miastach, zarówno tych mniejszych jak i większych, znajdują się sklepy tej firmy o nazwie Textilmarket.



Przyszła kolej na nieco mniej znane marki produkowane i pochodzące z Polski. Są to m.in.: Zakłady Odzieżowe „Bytom” S.A. Zajmują się one produkcją odzieży nastawionej na męską część społeczeństwa. Firma działa od 1945 roku, a jej produkty sprzedawane są na skalę międzynarodową.



Bialcon Group to firma a zarazem marka, która prócz odzieży marki Bialcon, posiada również odzież marki Rabarbar. Działa od 1992 roku i została stworzona przez Barbarę Chwesiuk, projektantkę. Ubrania tej firmy są zazwyczaj proste i eleganckie z niebanalnymi fasonami. Ciekawym elementem jest ozdabianie strojów detalami ręcznie robionymi.


Etno House – firma zajmująca się nie tylko produkcją odzieży, ale również akcesoriów do domu. Znakiem rozpoznawczym firmy są elementy zaczerpnięte z polskiego folku. Wydaje mi się, że markę Etno House łatwo zapamiętać, dzięki niezwykłemu logo.



Może mniej znana, ale produkująca odzież wysokiej jakości, firma Dakota. Posiada ona markę o tej samej nazwie co firma. Zajmuje się produkcją odzieży, głównie jeansowej, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Na polskim rynku istnieje od 1998 roku.



Na koniec firma LPP S.A. Być może nazwa firmy nic Wam nie mówi, ale marki przez nią produkowane z pewnością bardzo dobrze znacie. Są to m.in.: Reserved, House, Mohito, Cropp, Sinsay, Promo Stars. Firma LPP działa w naszym kraju już od przeszło 15 lat. Jej działalność przebiega na projektowaniu oraz dystrybucji odzieży do dwunastu krajów Europy.
  

9 komentarzy:

  1. Świetny artykuł. Nawet nie wiedziałam, że takie firmy jak Big Star czy Reserved są polskie. Bo nazwy przynajmniej takie nie są..... a szkoda.

    OdpowiedzUsuń
  2. super atykul, ciesze sie ze znalazlem ten blog w sieci!
    BIG STAR to moja marka, zawsze u nich kupuje.. choc ceny wyzsze niz przed laty ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto dodać, że zdecydowana większość ubrań dla hip-hopowców (które bądź co bądź są teraz popularne) jest w całości szyta/produkowana w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  4. ciekaw jestem jak wygladałaby przyszłosc ktorejkolwie z firm jakby zmienili nazwe z angielskiej na polszczybolanską.. pewnie po 2 byźnesów latach zwijaliby manatki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, nie ich wina, że ludzie wolą kupować zachodnie marki. Utarło się po 89 r, że zachodnie to lepsze i do dziś tak jest - niestety.

      Usuń
  5. zapraszam do siebie po klubowe koszulki ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Co z tego, że właścicielami LPP są Polacy, skoro prawie wszystkie ubrania w tych sklepach są produkowane w Chinach lub Bangladeszu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale na szczęście to się zmienia i firma chce coraz więcej produkować w Polsce - http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lpp-reserved-cropp-mohito-produkcja-w-polsce-do-konca-2018-roku-chcemy-podwoic-te-liczbe

      Ważne że jest to spółka z Polskim kapitałem. Równie dobrze amerykanie mogliby mieć pretensje do Apple, że produkuje swoje smartfony w Chinach. Przeciwnie cieszą się, że firma jest ich rodzima.

      Usuń
  7. Tych marek odzieżowych polskich jest jeszcze trochę więcej. Bo dużo jest takich mniej znanych lokalnie szyjących ciuchy. Też jest sporo mniejszych, których produkcja prawie w całości idzie na eksport głównie do zachodnich państw.

    OdpowiedzUsuń