Polskie sieci komórkowe, a właściwie jedna + 10 sieci MVNO






W Polsce chyba każdy posiada telefon komórkowy. Bez tego urządzenia większość z nas, nie wyobraża sobie już życia. Codziennie rozmawiamy i smsujemy, przeznaczając część domowego budżetu na te usługi. Przydałoby się na chwilę zatrzymać i zadać pytanie komu za to płacimy.

Operatorów cyfrowej sieci telefonii komórkowej w Polsce jest czterech. Tylko Plus, T-mobile, Orange i Play posiadają własną infrastrukturę sieci radiokomunikacyjnej. Poza tymi czterema podmiotami, na rynku polskim działa kilkunastu operatorów wirtualnych MVNO.

A teraz najważniejsze pytanie, jak się to wszystko przedstawia jeśli chodzi o właścicieli?

Jedyną polską "pełnoprawną" siecią komórkową, czyli tą która posiada swoją infrastrukturę jest PLUS. Czyli z tej wielkiej czwórki, swoją mamy tylko jedną sieć.



Plus jest jedną z największych sieci komórkowych w Polsce. Posiada ponad 14 mln aktywnych numerów/kart SIM*. Właścicielem sieci Plus jest firma Polkomtel sp. z o.o. Firma ta należy do Zygmunta Solorza, który kontroluje ją pośrednio przez inną firmę - Polsat Cyfrowy.
Strona operatora - www.plus.pl

Niestety na tym kończą się polskie sieci komórkowe. Także zachęcamy do korzystania z usług tego operatora osoby, które chcą popierać polskie firmy i polską gospodarkę.

MVNO

Jeśli już jesteśmy przy operatorach GSM to warto wspomnieć o firmach, które również oferują usługi telefonii komórkowej mimo, że nie mają swojej infrastruktury. Są to operatorzy witrualni - MVNO. Skrót oznacza z angielskiego operator wirtualnej sieci ruchomej (ang. Mobile Virtual Network Operator). Czyli są to sieci komórkowe korzystające z infrastruktury telekomunikacyjnej jednego z 4 wyżej wymienionych operatorów komórkowych.
W Polsce operatorów MVNO jest kilkunastu, jednak posiadają tylko niewiele ponad 1 mln aktywnych kart SIM*. Więc nie jest to zbyt znacząca suma. Operatorzy  ci z reguły ofertę telefonii komórkowej traktują jako dodatek do swoich pozostałych usług, niż działalność podstawową.
Ważne jest, że wśród tych operatorów występują również polskie podmioty. Więc wymienimy je wszystkie, być może ktoś znajdzie ciekawą ofertę dla siebie.


Cyfrowy Polsat - który usługi telefonii komórkowej, oferuje również z telewizją satelitarną i internetem. Firma, tak jak wyżej wspomniany Plus również należy do Polaka - Zygmunta Solorza. Wśród wszystkich firm MVNO jest liderem, jeśli chodzi o ilość klientów. Posiada  ponad 130 tys. aktywnych kart SIM*. [Po przejęciu sieci komórkowej Plus przez Cyfrowy Polsat, sieć pod tą drugą nazwą została zlikwidowana]



wRodzinie - sieć operatora wirtualnego, która została utworzona w 2009 roku przez firmę CenterNet S.A. na mocy umowy z Fundacją Lux Veritatis. Od grudnia 2010 roku firma prowadzi sieć samodzielnie. Oferta sieci nakierowana jest na osoby starsze. Operator jako pierwszy w Polsce otrzymał Certyfikat Seniora, przyznany przez UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej).
Strona operatora - www.wrodzinie.com.pl



w Naszej Rodzinie - sieć utworzona z inicjatywy Fundacji Lux Veritatis oraz SKOK i skierowana jest dla miłośników Radia Maryja i TV Trwam. Ale nie tylko. Każdy bowiem może skorzystać z oferty tej sieci MVNO. 
Strona operatora - www.wnaszejrodzinie.pl



LarkMobile - sieć operatora wirtualnego, którego właścicielem jest polska firma Lark Europe Sp. z o.o. W swojej ofercie posiada zarówno usługi abonamentowe jak i pre-paid (na kartę). [Sieć zakończyła swoją działalność w kwietniu 2014 r.]



WhiteMobile - polski operator MVNO, który korzysta z infrastruktury Plusa. Właścicielem marki jest firma Telestrada S.A. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Strona operatora - www.whitemobile.pl



Simfonia - właścicielem sieci jest polski operator telekomunikacyjny MNI Telecom. Simfonia jest tylko jedną gałęzią usług jakie firma ofertuje. Jest to właśnie telefonia komórkowa.
Strona operatora - www.mnitelecom.pl


Inea - sieć jest własnością spółki INEA S.A., która jest jedną z większych sieci kablowych w Wielkopolsce. Usługi telefonii komórkowej, skierowane są głównie dla własnych klientów telewizji kablowej.
Strona operatora - www.inea.pl



SatFilm - jest operatorem wirtualnym, który jest dostępny w ofercie łączonej (i nie tylko) sieci kablowej SatFilm we Włocławku. SatFilm jest 8 największym operatorem kablowym w Polsce.
Strona operatora - satfilm.pl


FM Group Mobile - jest dość ciekawym operatorem MVNO. Jego właścicielem jest polska firma działająca na zasadzie MLM (marketingu wielopoziomowego) - FM Group. W swojej ofercie jako jeden z nielicznych operatorów wirtualnych, posiada pakiety abonamentowe z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci. Co prawda, aby wykupić usługę w tej sieci trzeba być zapisanym w FM Group, ale nie jest to problemem, gdyż członkostwo nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, a  dodatkowo  otrzymuje się dostęp do pozostałych produktów firmy.
Strona operatora - fmgroupmobile.pl

Jak widać, jeśli chodzi o operatorów MVNO, sporo polskich firm prowadzi usługi w tym sektorze. Dlatego jest w czym wybierać. Jeśli w najbliższym czasie  chcesz zmienić operatora komórkowego, wejdź na strony wymienionych operatorów, a może znajdziesz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.




* - stan na III kw. 2013 r. 

Sieci polskich sklepów - czyli co nam jeszcze zostało




Czy są w Polsce jeszcze polskie sklepy spożywcze? Czy został nam tylko przysłowiowy warzywniak za rogiem? Otóż są. Postaram się w tym artykule wymienić wszystkie sieci handlowe w Polsce, które pozostały jeszcze w rękach polskich i próbują "walczyć" o klienta z międzynarodowymi koncernami. Oczywiście skupię się na delikatesach, dyskontach i supermarketach.
Niestety, jeśli chodzi o duże super i hipermarkety, to nic nam nie wiadomo, żeby jakiś Polak takowych był właścicielem.

Do czego zmierzam? Chciałbym przedstawić największe sieci sklepów, które z racji swojej liczby mogą konkurować z zagranicznymi sklepami. Niektóre zadziwiają swoją liczebnością w skali kraju i zastanawia nas to, czemu przeważnie przegrywają z obcymi sieciami handlowymi, które przecież nie mają monopolu na największy zasięg handlowy w Polsce.


Oto polskie sieci handlowe:




Społem - ogólnopolska sieć handlowa spółdzielni spożywczych. Pełna nazwa to Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem”, która została założona już w 1868 roku w Łodzi. Przetrwała burzliwe wydarzenia w Polsce do chwili obecnej. Czasami niesłusznie kojarzona z czasami PRL. Obecnie skupia ponad 4000 sklepów w całej Polsce. Ale nie tylko, poza sklepami posiada własne magazyny, zakłady przetwórstwa spożywczego, placówki gastronomiczne, hotele. Łączne zatrudnienie w Społem to ponad 50 tys. pracowników. Poza sklepami z nazwą Społem, do sieci należą również marki takie jak sklepy LUX, Lux–mini, Dyskonty S i Świat dobrych ubrań.


sieć społem mapka
źródło - http://www.spolem.org.pl
Społem - ponad 4000 sklepów, 
na mapie zaznaczone są tylko same spółdzielnie

Niestety organizacyjnie sklepy Społem są odrębnymi jednostkami (spółdzielniami). Zrzesza je Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców "Społem" (KZRSS Społem). Może to rodzić problemy ze skutecznym rywalizowaniem z ogólnopolskimi sieciami sklepów, które mając zwartą strukturę organizacyjną mogą zamawiać towary u producentów w skali krajowej, dzięki czemu mogą wynegocjować korzystniejsze ceny produktów. Wracając do samej idei spółdzielczości w handlu, to dobrze, że u nas jest jeszcze popularna. Tylko szkoda, że nie bardziej, przykładowo w Finlandii miejscowa spółdzielnia spożywców The S Group posiada 36% udziału na rynku spożywczym, a Coop Italia obejmuje 17.7% włoskiego rynku spożywczego.
Najbliższego sklepu Społem możesz poszukać na tej stronie - http://www.spolem.org.pl/intro.html




POLOmarket - polska sieć supermarketów, która powstała w 1997 roku w wyniku połączenia się pięciu właścicieli posiadających 27 sklepów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Supermarkety POLOmarket można znaleźć w małych miejscowościach jak i dużych miastach, i jest ich obecnie 410 sklepów w całej Polsce.



polomarket mapka sklepów
POLOmarket - sieć 410 sklepów

Na stronie domowej firmy można znaleźć informację, że wiele produktów dostępnych w POLOmarkecie jest dostarczanych przez lokalnych (polskich) producentów. Sieć sklepów cały czas się rozwija, powstają nowe placówki. Ma ona realne szanse konkurować z zagranicznymi sieciami handlowymi. Tylko od nas konsumentów, zależy czy tego dokona.
Mapa wraz z dokładną lokalizacją sklepów POLOmarketu



Piotr i Paweł - jedna z największych sieci delikatesów w Polsce. Została założona w Poznaniu w 1990 roku przez Eleonorę Woś wraz dwoma z synami. Jak można się domyślać, to właśnie ich imiona tworzą nazwę sklepów. Firma nie tylko tylko prowadzi własne sklepy, ale również na zasadach franczyzy. Obecnie w całej Polsce jest 97 sklepów Piotr i Paweł.



Piotr i Paweł mapa sklepów
źródło - http://piotripawel.pl/a/63/firma/znajdz-sklep
Piotr i Paweł - 97 sklepów w Polsce

W sklepach Piotr i Paweł podobnie jak w Lewiatanie,  można kupić prawie 500 produktów sygnowanych własną marką "Zawsze jakość" i "Codzienne zakupy". Są to produkty głównie spożywcze, ale też i produkty chemiczne, gospodarcze oraz asortyment dla zwierząt.
Znajdź sklep Piotr i Paweł w swojej okolicy


MarcPol - sieć sklepów założona przez Marka Mikuśkiewicza w 1988 roku. Hasło reklamowe MarcPolu "Popieraj swoje" świadczy o tym, że firma jasno zaznacza, iż jej kapitał jest w 100% polski. W całej Polsce jest 66 sklepów MarcPolu, głównie w Polsce wschodniej.



marcpol mapa sklepów
źródło - http://www.marcpol.pl/pages/lokalizacje/Znajdz_sklep
MarcPol - 66 sklepów

W 2007 roku firma została laureatem XVII edycji konkursu "Teraz Polska".
Znajdź sklep MarcPol w swojej okolicy


Alma -  polskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego. Firma jako spółka Alma Market S.A. notowana jest na GPW od 1994 roku, aczkolwiek jej korzenie sięgają aż 1945 roku. Wcześniejsza nazwa firmy to KrakChemia SA, którą Skarb Państwa (który był jej wcześniejszym właścicielem) sprywatyzował. Teraz już jako Alama należy do polskich właścicieli. W skład sieci wchodzą 43 sklepy w całej Polsce. Firma zatrudnia ponad 2 tys. pracowników.



alma mapa sklepów
źródło - http://www.almamarket.pl/sklepy
Alma - 43 sklepy

Alma prowadzi również Delikatesy internetowe pod stroną Alma24.pl, w których można zrobić zakupy przez internet.
Mapa sklepów Alma


Oczywiście poza sieciami, które zostały wymienione działają również inne z polskim kapitałem. Jako że są one mniej znane i nie tak duże jak powyższe, tylko je wymienię:
  • Grupa Specjał (Nasz Sklep, Delikatesy Premium)
  • Chata Polska
  • Topaz
  • Czerwona Torebka
  • LD Holding S.A. (Sieć 34, Livio, eLDe)
  • PGS (Top Market, Minuta 8, Delicia)
  • Małpka Express
  • Dino
  • Arhelan
  • Chorten
  • Eko
  • Twój Market
  • Sano
  • Wizan
  • Frac
  • Sedal
  • Słoneczko

I teraz najważniejsze pytanie: Czy te wszystkie polskie sieci handlowe, nie mogłyby być liderami sprzedaży detalicznej w kraju? Pewnie mogłyby, tym bardziej że zasięg mają dość spory. Poza działaniami samych firm, nad dostarczeniem klientom produktów w najkorzystniejszych cenach, warto się zastanowić, co my, konsumenci możemy zrobić. A możemy dużo, przecież to od nas zależy, gdzie i co kupujemy. I jeśli nie ma dużej różnicy w jakości i cenie produktu, to może warto kupować produkty w polskich sklepach.

Polskie stacje telewizyjne (ogólnopolskie)



Jako że jest to pierwszy artykuł roboczy, na pierwszy ogień wezmę ogólnopolskie stacje telewizyjne, które są w rękach polskich. Ogólnopolskie znaczy ogólnodostępne dla każdego polaka. Chodzi tutaj dokładniej o kanały w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.  Do kanałów cyfrowych DVB-T ma dostęp właściwie każdy, dlatego darowałem sobie kanały satelitarne, na platformach cyfrowych i sieciach kablowych. Co nie znaczy, że kiedyś tematu nie rozszerzę o polskie kanały tematyczne z tych właśnie platform medialnych.


W naziemnej telewizji cyfrowej są 3 multipleksy, w których łącznie jest 24 kanałów telewizyjnych. I jeśli chodzi o strukturę własnościową kanałów, wygląda to dość dobrze. Prawie większość jest w posiadaniu polskiego kapitału. Jest to o tyle ciekawe, że w przeciwieństwie do innych rodzajów mediów typu radio, prasa czy internetowe portale informacyjne telewizja w większości jest polska.

Te stacje są polskie:


TVP - który wymieniam tylko z grzeczności, aczkolwiek wiadomo, że wszystkie kanały z paczki Telewizji Polskiej S.A. są w rękach Skarbu Państwa.

W skład grupy wchodzą:
  • TVP1
  • TVP2
  • TVP Info
  • TVP Polonia
  • TVP Kultura
  • TVP Historia
  • TVP Rozrywka
  • TVP Regionalna
  • TVP ABC



Dariusz Dąbski - który jest jedynym właścicielem spółki - Telewizja Puls Sp. z o.o. Telewizja Puls jest o tyle ciekawa, że właściwie od zwykłego kanału satelitarnego z małą oglądalnością do niedawna, stała się wraz z wprowadzeniem  DVB-T wiodącym kanałem ogólnopolskim. Doganiając "wielką trójkę" (TVP/Polsat/TVN).
  • TV Puls
  • Puls 2



Zygmunt Solorz - który jest ich właścicielem. Wszystkie kanały telewizyjne kontroluje, przez kilka spółek medialnych.
  • Polsat
  • TV4
  • TV6
  • Polsat Sport News
  • ATM Rozrywka


ZPR S.A. - spółka która kontroluje kanały poprzez spółki zależne.
  • Eska TV
  • Polo TV
  • Fokus TV*



Fundacja Lux Veritatis - właściciel TV Trwam. Stacja również jak wyżej wymieniony Focus TV, będzie dostępna do kwietnia 2014 r.
  • TV Trwam

Jak więc widać, ponad 80% programów naziemnych jest w rękach polskiego kapitału. Nie od dziś wiadomo, że media to czwarta władza, dlatego też ważne jest aby nie oddawać jej w obce ręce.
Warto również oglądać polskie kanały, dzięki czemu mogą one umocnić swoją pozycję i będą (miejmy nadzieję) mniej podatne na sprzedaż przez ich polskich właścicieli.



Wszystko Co Polskie - tytułem wstępu...


Witam serdecznie!

Jako że jest to pierwszy wpis na blogu, wypadałoby napisać kilka słów, na temat tego co na nim będzie.

Blog powstał jako uzupełnienie profilu na FB - facebook.com/WszystkoCoPolskie
Niestety na Facebooku nie można wszystkiego przedstawić w formie długich artykułów, dlatego powstał blog - WszystkoCoPolskie.blogspot.com

wszystko co polskie


Tematem przewodnim bloga (i profilu FB) jest szeroko pojęte zagadnienie - patriotyzm ekonomiczny

Chciałbym aby teksty pisane na tym blogu zachęciły Polaków do kupowania polskich produktów, produkowanych przez polskie firmy.

Wiele zostało napisane w tym temacie, więc żeby nie powielać zachęcam do zapoznania się z wyczerpującym artykułem, dostępnym u naszego partnera - Polski Ślad:


No dobrze, kupujemy polskie produkty!

Ale teraz rodzi się pytanie, która to polska firma, a która zagraniczna, albo była kiedyś polską, ale już nie jest?
Ten blog ma Tobie pomóc w odpowiedzi na te ważne pytania. Bez tej wiedzy nie możemy "uprawiać" patriotyzmu ekonomicznego. Dlatego też na blogu pojawią się informacje o ciekawych polskich firmach. Pewnie niejednokrotnie zdziwisz się, że firma x lub y jest w posiadaniu Polaków, a firma z nie jest już polska.

W dalszych planach jest utworzenie interaktywnej listy polskich firm, tak aby można łatwo wyszukać daną polską firmę wg. branży.

Ponadto na blogu znajdą się też inne informacje odnośnie Wszystkiego Co Polskie. Polska myśl naukowa i techniczna, wynalazki, dobra polska żywność, postawy ludzi i wszystko czym My Polacy powinniśmy się chwalić i wspierać.

Także zapraszamy do zaglądania na bloga, czytania, lajkowania i komentowania.

Pozdrawiam
Autor
wszystkocopolskie.blogspot.com